moattar
24 آذر 1401 - 19:42

نقش ۳ پروژه شهری در ایجاد ارزش‌افزوده برای مناطق کم‌برخوردار

تبریز- شهردار تبریز سه پروژه‌های بازآفرینی شهری در منطقه ۱۰ را فرصتی برای جابجایی ساکنین مناطق پرخطر و حاشیه‌نشین تبریز و تسهیل دسترسی ساکنین این مناطق به شریان‌های اصلی شهر معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یعقوب هوشیار در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پروژه‌های بازآفرینی ظرفیت بزرگی برای مناطق حاشیه‌نشین و فرسوده شهر هستند که با اجرای آنها ارزش‌افزوده املاک واقع در محدوده این پروژه‌ها نیز افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای پروژه مسیرگشایی ۴۵ متری انقلاب افزود: با اتمام پروژه مسیرگشایی ۴۵ متری انقلاب ظرفیت بزرگی برای توانمندسازی منطقه ۱۰ ایجاد خواهد شد.

هوشیار با بیان اینکه بدنه سازی خیابان ۴۵ متری انقلاب از ساخت و ساز غیرمجاز نیز پیشگیری می‌کند، یادآور شد: با بدنه‌سازی محدوده ایده‌لو تا اتوبان پاسداران در خیابان ۴۵ متری انقلاب ارزش‌افزوده مالکان و توانمندی مجموعه تا ۱۰ سال آینده تأمین می‌شود.

وی اضافه کرد: پروژه مسیرگشایی امتداد ۴۵ متری انقلاب به پاسداران به طول ۱۴۰۰ و عرض ۴۵ متر در حوزه شهرداری منطقه ۱۰ تبریز آغاز به کار کرده و از مجموع ۳۳۰ واحد مسکونی در این مسیر، تاکنون ۸۰ واحد مسکونی توافق، تملک و تخریب شده است.

هوشیار تأکید کرد: بزرگترین پروژه مسیرگشایی حال حاضر شهر تبریز از نظر حجم ریالی و میزان تملک املاک، امتداد ۴۵ متری انقلاب بوده و برآورد هزینه این مسیرگشایی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان جهت آزادسازی و تملک است.

شهردار تبریز پروژه مسیرگشایی علی‌بقال را جزو اولویت‌های شهرداری معرفی کرده و خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی پروژه مسیرگشایی علی‌بقال با تملک دو پلاک باقیمانده در کمیسیون ماده پنج سرعت می‌گیرد.

هوشیار خطاب به مدیران شهرداری بر تسریع عملیات اجرایی این پروژه همزمان با تملک آن تاکید کرد و گفت: با اتمام این پروژه ارزش‌افزوده محل نیز افزایش یافته و در کنار آن موجب تسهیل تردد شهروندان در این منطقه می‌شود.

شهردار تبریز اضافه کرد: پروژه مسیرگشایی علی‌بقال، از پروژه‌های عمرانی شهرداری منطقه ۱۰ در مناطق کم‌برخوردار شهر با ۳۲۰ متر طول و ۲۴ متر عرض است که با ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی علاوه بر روان سازی عبور و مرور شهری، موجب اتصال این مسیر به خیابان‌های سعدآباد، کوثر و خیابان ۴۵ متری می‌شود.

شهردار تبریز تکمیل پروژه بازآفرینی ۲۴۰ واحدی اسدگلی را اولویت دیگر شهرداری در محدوده شهرداری منطقه ۱۰ معرفی کرده و عنوان داشت: ۹۴ ملک در اسد گؤلی وجود داشت که پس از تملک هشت ملک، اکنون ۸۶ ملک در این محدوده باقی‌مانده است.

وی افزود: دو بلوک ۳۲ واحدی از این پروژه تکمیل و در هفته دولت افتتاح شده بود و تنها انشعابات گاز که جزو تعهدات دولت در حوزه بازآفرینی شهری است باقی مانده است.

هوشیار با اشاره به کلنگ زنی دو بلوک ۳۲ واحدی دیگر در پروژه اسدگلی نیز گفت: دو بلوک ۳۲ واحدی از پروژه ۲۴۰ واحدی اسدگلی نیز با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر کلنگ‌زنی شده و تا شهریور سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای کامل پروژه بازآفرینی ۲۴۰ واحدی اسدگلی نیاز به چهار هزار مترمربع تملک و ۴۰ میلیارد تومان اعتبار داریم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 913179